May 19, 2009 - 20:50 AMT
Director Wim Wenders' next project is "Pina," a collaboration with avant-garde choreographer Pina Bausch on what is being called the first 3-D dance feature.
Shooting is set to begin in September, with digital film enthusiast Wenders' Neue Road Movies shingle producing in collaboration with Bausch's dance theater in Wuppertal, Germany.
"Only mainstream 3-D films have been available so far," Neue Road producer Gian-Piero Ringel said. "With 'Pina,' we will offer the first highly artistic 3-D film. We will set a new benchmark for 3-D."
Bausch, whose choreography is credited with revolutionizing the language of modern dance, will act as choreographer for the dance performance Wenders plans to capture on film.
French cinematographer Alain Derobe will lens the film.
Wenders, who won the Cannes festival's Palme d'Or for "Paris, Texas," premiered his last feature, "Palermo Shooting," in 2008 in competition at Cannes, Reuters reported.