May 20, 2009 - 16:09 AMT
The bread producing machine procured by Star is the most up-to-date technology in Armenia, Vahan Kerobyan, Executive Director of Star supermarket network, told a PanARMENIAN.Net correspondent. "I can say for sure that this is the best and most up-to-date equipment, because all our initiatives aim at importing modernized technology as a proper means of earning money," he said.
As mentioned by Executive Director, Star acquired the equipment in cooperation with ACBA Leasing company. Being the most up-to-date bread producing machine, it not only mixes dough, but also kills all bacteria, resulting in the production of ecologically pure bread.
According to Kerobyan, bread produced in this way will be available only in Star supermarkets. "Our principle goal," he said, "is to improve the quality of bread on the market."
In his turn, Arsen Bazikyan, Deputy Director of ACBA Leasing CJSC, noted that their company has implemented 6 joint projects with Star supermarkets. As a result, the supermarket network refreshed its resources (fridges, food storing machines) and acquired new vehicles. "This is one of the rare companies that realized advantages of leasing," Mr. Bazikyan said, adding that leasing policy aimed at company development testifies to Star supermarkets' professionalism. ACBA Leasing Executive Director also said that their company would continue cooperation with Star and consider possibilities for further joint projects.