May 20, 2009 - 16:39 AMT
Considering the role of modern technologies in the financial sphere important and appreciating its' clients time, Norvik universal credit organization continues expanding the list of stores connected to the system "Credit on the spot", press office of the Norvik company reports
Reportedly, with the help of Norvik the customers will be able to buy cell phones from the store chain Hyrapetian Eghbayrner CJSC, which is a sole official representative of Nokia in armenia.
Credit is assured in the store, the application is considered within 5 to 10 minutes, and the payment can be made at any time anywhere without visiting the Norvic Universal Company's office, by just using TelCell and Tandem Terminals, as well as through bank transfers, or even via Internet using Arca system.
Universal Credit Organization Norvik established in February by the Icelandic Latvian Norvik Bank, has operated in Armenian market for two years providing high and stable profitability.