January 21, 2025 - 14:22 AMT
Armenia's Minister of Labor and Social Affairs, Narek Mkrtchyan, participated in a special evening dedicated to U.S. President Donald Trump’s inauguration, held at the Andrew Mellon Auditorium.
“As the head of foreign relations for the Civil Contract Party, I had the honor to attend the event at the Andrew Mellon Auditorium, organized at the invitation of NewsMax Media, one of the largest U.S. companies,” Mkrtchyan announced this on his Facebook page.
During the event, the minister held several meetings with prominent figures.
“I had the opportunity for warm and productive interactions with the U.S. Secretary of State-designate Marco Rubio, President Trump’s long-time associates Christopher Ruddy and Patrick Orlando, as well as numerous other high-ranking officials and international guests,” Mkrtchyan added.
Photos reveal that Lilit Makunts, Armenia’s Ambassador to the United States, also attended the event.