May 22, 2009 - 15:35 AMT
Khazakstan's President Norsultan Nazabaev called on CIS countries to open markets and adopt loyal attitude to migrants as a possible way of combating crisis. He also called for a joint struggle against A/H1N1 virus, RIA Novosti reports.
Before the start of discussion, Nazarbaev met with CIS Prime Ministers and expressed hope for elaborating decisions for enhanced cooperation within commonwealth frameworks.
"Our agenda is long. I'd like to note that combatting crisis will be one of our key issues. The most important thing in this respect is to open markets between states."
The next issue to be discussed by Prime Ministers should concern unemployment, Nazarbaev said.
"Commonwealth states should have tolerant attitude to migrants," he stressed, noting that unofficial data estimate over 1 million migrants in Khazakstan.
The President also stressed that deteriorated economic situation always increases crime rate, so countries should take joint efforts towards combating crimes. One of the agenda issues to be discussed by Presidents will be devoted to drug trafficking from Afghanistan, with Kazakhstan being a transit country.
"Our Government has adopted a very serious program and allocated big sums to reduce drug trafficking via Khazakstan," Nazarbaev said.
Prime Ministers, according to Nazarbaev, will also focus on measures of combatting A/H1N1 virus, already registered in 41 states. "10 thousand people all over the world have already been infected, and we are expected to launch joint struggle against the strain," he noted.
"I know Russia has determined the strain, and it would be very good if all Governments adopted joint decision for obtaining vaccine," the President added.
In conclusion, Khazakstan's President stressed the importance of the Commonwealth's role. "But for CIS, building independence in our states would have been very difficult," he stressed.