February 17, 2025 - 14:09 AMT
Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with his Turkish counterpart, Hakan Fidan on the sidelines of the Munich Security Conference.
At the meeting, the ministers discussed the political, economic, and transport-related aspects of Azerbaijan-Turkey allied relations, as well as key issues on the regional and international agenda, including the ongoing peace process with Armenia.
They emphasized the need for joint efforts and mutual support in regional and international organizations, including the Organization of Turkic States, the UN, the Organization of Islamic Cooperation, and other platforms.
Bayramov also provided an overview of the regional situation to his Turkish counterpart.
On January 31, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia had made clear proposals to Azerbaijan regarding the unblocking of regional transport routes and was awaiting a response. He suggested that the most cost-effective and feasible option is the Megrhi railway route between Azerbaijan and Nakhijevan, as well as a railway connection from Yeraskh through Nakhijevan to Megrhi and vice versa.