March 5, 2025 - 15:55 AMT
Ucom's General Director, Ralph Yirikian, spoke at the Armenian Businessman 2025 event, organized by the First Armenian Business School in celebration of Businessman’s Day.
During his speech, Ralph Yirikian discussed personal growth, development, and the importance of change, sharing principles of success based on his personal experience and career journey.
"It is a great honor to be one of the speakers at this event and to share my experience. Being a businessman is not just about leading a successful business; a good businessman also creates value, inspires others, and leads by example. Today, we celebrate all those who not only develop their fields but also contribute to the greater well-being of society. At Ucom, we share this mindset as well, as a socially responsible organization, we not only enhance our services but also invest in technological education and environmental sustainability," said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"On March 3, we celebrate Armenian Businessman’s Day. This is a great opportunity to once again recognize Armenian entrepreneurs who create value, as well as gain knowledge, exchange valuable insights and experiences, explore new opportunities, and establish meaningful connections that will serve as a foundation for future collaborations and mutual support. This is precisely the mission of the First Armenian Business School – to provide business education, experience, opportunities, and networking," said Tsovinar Sargsyan, Founding Director of the First Armenian Business School.
Other speakers at the event included Ashot Hovanesian, founder of Synergy International Systems, who spoke about his journey, resilience, and the importance of perseverance, as well as businessman Bakur Melkonyan, who shared insights on the success of Armenian entrepreneurs in the international market.
In collaboration with Karapp and Corporate Library premium publishing house, the event also featured the presentation of Rob Fitzpatrick’s book "The Mom Test." During the panel discussion dedicated to the book, insights were shared by influencer, marketing expert, and TikTok mentor Rem Darbinyan; founder of the AI incubator Kaytser, AI instructor and engineer Mariam Dilbandyan; co-founder and director of Corporate Library publishing house Areg Karapetyan; and Founding Director of the First Armenian Business School, Tsovinar Sargsyan.
It is worth mentioning that “The Mom Test” sheds light on the reasons behind ineffective communication with customers and provides practical methods to overcome these challenges.