May 26, 2009 - 17:18 AMT
Tbilisi requires Turkish representation of Benetton to observe Georgian laws. Georgia is not opposed to commercial companies' activities at the occupied territories, unless they contradict Georgian laws on occupied territories, Georgian Foreign Minister Grigol Vashadze stated.
"To work in occupied territories of Georgia, Benetton has to be officially registered, have a tax code, pay taxes and act with Tbilisi's permission. If any company fails to observe the regulations, legal and economic consequences will follow."
Turkish Ambassador to Georgia, Ertan Tesgor was asked for official clarifications in connection with Benetton's Turkish representation intention to start working in the territory of Abkhazia.
Tension in Georgian-Turkish relations has been observed since April 2009, when Georgian border guards detained Turkish ships in neutral waters. Ships delivered building materials, fuel and foodstuff. Denfa Demet vessel was detained on May 5, PUR NAVOLOK dry cargo ship - on May 24, New Star cargo ship- on May 30.
Zaur Ardzinba, Director of Abkhazian Maritime Company stated in this connection, "Georgian guards are behaving like Somali pirates in the Gulf of Aden," 1news.az reported.