May 26, 2009 - 18:57 AMT
"World of Conflicts" Initiative, featuring film series entitled "Farewell to weapon: From Belfast to Balkans" launched on May 26 in Yerevan. The initiative was organized by British Embassy in RA, INTERNEWS representations in Yerevan and Baku.
INTERNEWS representations in Yerevan and Baku created 6 films portraying 6 conflicts in Europe and offering mechanisms of their settlement, INTERNEWS Yerevan Executive Director Nune Sargsyan said at the presentation.
According to her, film authors tried to present the conflict from viewpoints of its victims. "All of these films will be screened both in Armenia and Azerbaijan. Negotiations are being conducted for the films to be screened in Russia and Kazakhstan," Nune Sargsyan noted.
In his turn, representative of British Embassy in RA, Narine Sultayan noted that the project aims to help conflicting parties find peaceful settlement to NKR issue.