Dashnaktsutyun intends counteract falsifications
"For the first time such a large-scale local elections are held in Yerevan and the serious struggle between participating political forces takes place. Unfortunately, like at previous elections, during these elections healthy discussion is absent between candidates," Armen Rustamyan, RA NA deputy from Dashnaktsutyun fraction told a news conference today.
Mr.Rustamyan emphasized, that the law on Yerevan will be tested in practice for the first time. These elections will reveal all advantages and shortcomings of the new law, Mr. Rustamyan said.
ARF Dashnaktsutyun is sure that, they must use this chance for conducting fair elections, as far as possible, since passions have already abated and there are good prerequisites for conducting fair elections. "Dashnaktsutyun will make every effort to escape falsifications this time. All 439 polling station will have 2-3 observers each from Dashnaktsutyun. We expect healthy collision of interests, which will ultimately result in healthy elections," Rustamyan said.
He also noted, that refusing from stamps in passports of already voted will leave room for some falsifications.