May 27, 2009 - 15:55 AMT
"Last week USD 500 million worth credit agreement was signed for 15 years, and Russia will transfer money this week," said Mr. Kudrin during the meeting with RF president Dmitri Medvedev.
RF Finance minister reminded, that similar agreement with Kirgizia was signed earlier: for 300 million lax credit and 150 million worth grant. Those money have been already transferred, Kudrin said.
"In respect to our bilateral relations - with Kirgizia and Armenia, we certainly have been helping and will help our close partners in the framework of the decisions, adopted previously," president Medvedev said, RIA Novosti reports.
Armenia's and Russia's finance ministers Aleksey Kudrin and Tigran Davtyan signed an agreement on providing Armenia the 15-year loan at LIBOR plus 3% to support the Armenian economy during the crisis.