May 27, 2009 - 18:23 AMT
"Our party's activities are aimed at political reforms, and not at destruction," Armenian Choice Party representative Alex Kananayn told a news conference today. According to him, the developing party will offer alternative solutions to such issues as Armenian-Turkish relations, road map agreement, eurointegration and internal political issues.
In his turn, another representative of Armenian Choice party, spoke about the organizational structure of the new party. "As opposed to other limited liability companies, calling themselves parties, Armenian Choice is being financed by party representatives and not oligarchs. We'd like to establish sound competition and give people a chance to chose, as for many years the electors have been choosing the less of two evils," Armen Aghayan emphasized.
Armenian Choice representatives expressed their indifference towards oncoming Mayoral elections, stating that they do not intend to participate.