From January to March 2025, Turkey exported goods worth $6.2 billion to neighboring countries, according to data from the Turkish Ministry of Trade and the Exporters’ Assembly.
The largest export volumes were directed to Iraq, Bulgaria, Greece, Iran, Georgia, and Syria. Armenia also received exports totaling $106,000, reflecting a 14.4% decrease compared to the same period in the previous year, reports Anadolu Agency.
The highest export figure was recorded for Iraq at $2.563 billion, followed by Bulgaria with $1.176 billion, Greece with $910 million, Iran with $544 million, and Georgia with $539 million.