May 30, 2009 - 14:35 AMT
Within 10 years RA State Chamber Orchestra gave over 100 concerts, 11 of which were performed in 2009.
"There are number of classical music fanciers in the regions. Assertions that classical music became unpopular in Armenia are wrong. Giving our population an opportunity to visit quality concerts, exhibitions, festivals should become a priority task. To achieve this, we have to perform in the regions," Art Director of RA State Chamber Orchestra, Aram Karabekyan stated.
Because of financial crisis, RA State Chamber Orchestra delayed its foreign tours till 2010. Despite all of this the orchestra will spare no efforts to keep working. The Orchestra is preparing a surprise for classical music fanciers. Aram Karabekyan prefers to keep the details secret.