May 30, 2009 - 16:12 AMT
The labor market situation has continued to deteriorate since the start of the financial crisis. In March International Labor Organization (ILO) estimated, that global unemployment would increase in between 24 and 52 million in 2009 as compared to 2007. ILO's current projection suggests that the range will be between 39 and 59 million.
In CIS and South East European countries the unemployment level will increase by 35 per cent. This means that 220 to 239 million people would be jobless this year. In 2008 the number of unemployed reached 190 million. The level of unemployment among young generation can grow by 14 to 15 per cent.
International Labor Organization calls on the states to implement more coordinated measures and recommends to intensify road and building construction projects thus creating new jobs. ILO suggests to discuss the adoption of the "Global employment Pact" at the international labor conference to be held between June 3 and 19.
Referring the past experience, ILO states that restoration of the labor market can take 4 to 5 years starting from economical upturn. The labor market annually completed with 45 million people, and it means that over the period between 2009 and 2015 300 million new job places must be created for ensuring them with work.
The number of unemployed in Armenia grew by 6.5 per cent in April against the same period of last year and reached 81 200 people. According to the official data of the RA National Statistical Service, in April the unemployment rate in the country grew by 3.2 per cent compared to March.