Member of Parliament from the Armenia faction, Ishkhan Saghatelyan, stated that they have 28 signatures ready in their office and will submit them once the impeachment process formally begins. He emphasized that to truly transform the initiative into a process, they need at least two more signatures and street protests.
Saghatelyan recalled that 36 lawmakers’ signatures are required to launch the procedure. Currently, 28 come from the Armenia and six from I Have Honor, totaling 34.
“We discussed with our partners whether those two extra votes are available to start the process. Unfortunately, we don’t have them yet. But Mr Mamijanyan said that if those two votes appear, there is no need to wait in parliament for the remaining 18 or more to fully begin,” Saghatelyan said.
He added that the 28 signatures are real and hold value. Following his colleague Hayk Mamijanyan’s example, he said he will not display them on Facebook.
“The 28 MPs are ready to sign immediately if the process begins. We said: the signatures are there, we are ready— including for the candidate they’ve proposed,” he said.
Saghatelyan said their strategy is to begin street protests and secure the remaining votes (from Republican Party MPs). He stressed that their method is to ensure those two MPs’ support and initiate public demonstrations.
“There is an announcement of launching the impeachment process. It will become an actual process when we have work towards the required signatures—at least two signatures—and street protest,” Saghatelyan declared.
I Have Honor faction, based on the Republican Party’s executive body statement, decided at its June 7 meeting to initiate a vote of no confidence in the prime minister, according to the Constitution’s “Rules of Procedure of the National Assembly.” They nominated Masis community leader and Republican Party Council member David Hambardzumyan as their candidate for prime minister.