June 2, 2009 - 11:51 AMT
RA prime minister Tigran Sargsyan visited today the republican exhibition "I am a citizen of a law-based state", organized in the National Aesthetics Centre.
The exhibition was preceded by the republican competition for students of 5 to 11 grades from all Armenian regions. They tried to reflect their perceptions of operation of cash registers, and how our citizens should assert their rights. Two works have been acknowledged the best, another 5 have been awarded prizes, press office of the government reports.
"Upbringing of a citizen of the Republic of Armenia is a very responsible work, and it begins from school first of all, when children start realizing them to be citizens of their country, start learning how the state is functioning, how creates its incomes," Tigran Sargsyan said.