Russia’s embassy official in Armenia, Minister‑Counsellor Dmitry Litskay, announced at a conference hosted by Rossotrudnichestvo that Moscow will consult with Armenia to jointly neutralize the risks arising from the intensifying Iran–Israel confrontation.
He warned that such escalation “cannot positively impact the South Caucasus region, already fragile: it strikes economic projects and transit corridors, triggers refugee flows and overall instability,” as reported by Auroranews.am
Litskay added that, as a responsible participant in regional affairs, Moscow “will do everything to ensure maximum security for the countries in the region.”