June 5, 2009 - 00:10 AMT
RA Prosecutor General's Office instigated criminal cases on violations at elections into the Council of Elders
RA Prosecutor General's Office instigated criminal cases on violations and falsifications of election results at 8/15, 7/7 and 7/9 polling stations.
Taking into consideration that in materials studied violations of art. 150 of RA Criminal Code are registered (voting or election results' falsification), RA Prosecutor General's Office instigated 3 criminal cases, submitting them to special investigatory service for further examination, RA Prosecutor General's Office reported.