August 8, 2025 - 12:03 AMT
Former president of Georgia Salome Zurabishvili, marking the anniversary of the August 2008 Russian-Georgian war, visited the Mukhatgverdi Brothers’ Cemetery to honor soldiers killed in combat.
Speaking to reporters, she said that today there is a struggle for peace, with U.S. President Donald Trump negotiating with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, while Georgia looks only toward Russia — something she called “very bad,” Haqqin.az reported.
“This struggle is being led by America and our European partners. What is happening now in Washington on August 7–8, when the American president brings together Pashinyan and Aliyev for important peace talks, is of great significance for this region. It is very bad that at this moment Georgia is isolated, looks only toward Russia, and remains solely under its influence. This region could have been one of the most successful in the world, yet we are excluded from all this,” Zurabishvili said.
She added that “the war did not end in 2008 and today continues in the form of hybrid warfare.”
On August 8, U.S. President Donald Trump will host Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev at the White House. Separate meetings will be followed by a trilateral session. Trump announced that Pashinyan and Aliyev will officially sign a peace agreement, along with other documents.