September 2, 2025 - 18:36 AMT
Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan held a meeting with Magdalena Grono, the European Union Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
The discussion touched on the agreements reached between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8, 2024. The two sides also exchanged views on agenda issues concerning Armenia–EU cooperation.
Vassilis Maragos, EU Ambassador and Head of the EU Delegation to Armenia also attended the meeting.
Grono’s visit was part of a regional tour. Before coming to Armenia, she was in Azerbaijan, where she visited Nakhichevan to review infrastructure projects.