June 9, 2009 - 11:24 AMT
Football player of Yerevan's "Pyunik" and junior national football team of Armenia (under 19 years) Sargis Aroyan committed a suicide, by diving off the "Pobeda" bridge (Victory bridge) in Yerevan. 19-year-old football player enrolled in the obligatory military service in the military forces of the Republic of Armenia. Reasons of that action of the young football player are unknown yet.
Aronyan was one of the most promising players of the growing generation. Playing for "Pyunik", the young sportsman was repeatedly called to represent the junior national team of the country.
In 2006 Sargis in the framework of group tournament of the rating round of the Europe football championship (under 17 years), carried out in Yerevan, authored a hat trick in the victory match against Bulgaria (4:2). In 2008 in the framework of the first selection round of the Europe championship (under 19 years) in Slovenia, the young forward authored a double in the match against the host team.