June 10, 2009 - 18:35 AMT
European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) announced an intention to allocate Euro 180 million for RA economy development in 2009 - 2010. The bank plans to fund 30 projects implementation to allow RA to overcome financial crisis consequences.
In current circumstances, EBRD follows the policy of supporting medium-sized and small business, providing necessary funding through partner banks, the announcement said.
Besides, EBRD will offer RA banks credits for energy-saving as well as structural reform projects, on share holding terms. Total EBRD investments for 64 projects' implementation in Armenia comprised over Euro 240 million, slon.ru reported.