June 11, 2009 - 21:55 AMT
Member of the fact-gathering group of March 1, 2008 events Andranik Kocharyan told a press conference today, that a document about death conditions of policeman Hamlet Tadevosyan was prepared by the entire group and after the paper was signed by the head of the group it was sent to the president of Armenia. "Coalition representatives did not present any special views on that topic," he said.
According to Andranik Kocharyan, the cloths of the died policeman together with his bullet-proof vest contained in a single package. However, when members of the group wished to familiarize with material evidence, it turned out that the bullet-proof vest was missing from the package, which had not been noticed by the crime investigator.
"Through intermediary of group members, the bullet-proof vest "returned to its place," Andranik Kocharyan said.
Andranik Kocharyan is certain, that in the case of loss of the bullet-proof vest, it would be impossible to detect the altitude and the distance of the blast. "It is necessary to cease the work of Vahag Harutyunyan's group investigating the criminal case about mass disorders and establish a new group with independent experts. Their 10-15-page fact explanations seems to be ridiculous," Andranik Kocharyan said.