June 12, 2009 - 14:30 AMT
"We are quite satisfied with previous year's results of the implantation of concessionary agreement with 'Armenian Railways'," "Russian Railways" OJSC President Vladinir Yakuninsaid today during his visit to Yerevan central station. This year, "Russian Railways" plans to fully compensate last year's omissions, Yakunin added. The question was discussed during consultations with both RA President and Government.
As mentioned by "Russian Railways" President, investment volumes in 2009 will comprise RUR 1.2 billion, plus 39% of previous year's unfulfilled investments. The total investment sum for 2009 will this make up RUR 2.7 billion.