June 12, 2009 - 20:40 AMT
Co-reporters of the Monitoring Committee of the Council of Europe John Prescott and Georges Colombier will arrive in Yerevan on June 15 on a three-day visit. As the NA press office informed PanARMENIAN.Net, in the framework of the visit the PACE co-reporters will meet with the Speaker of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan.
John Prescott and Georges Colombier are also expected to meet Samvel Nikoyan, vice-speaker of the National Assembly and chairman of the ad hoc commission investigating March 1 and 2 events, as well as members of the Armenian delegation to PACE, chairman of the NA Standing Committee on science, education, culture, sports and youth affairs Artak Davtyan, RA Prosecuor General Aghvan Hovsepyan, Foreign Minister Edward Nalbandian, Ombudsman Armen Harutyunyan and representatives of international organizations.
The co-reporters will also meet the first president of Armenia Levon Ter-Petrosyan, representatives of non-governmental organizations, former members of the fact-finding group of March 1-2 events, 2008.