December 4, 2025 - 12:40 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has departed for Vienna to attend the OSCE Ministerial Council meeting scheduled for December 4–5, following the conclusion of his working visit to Brussels, the Foreign Ministry announced.
At Brussels Airport, Mirzoyan held brief meetings with Luxembourg’s Foreign Minister Xavier Bettel and President of the European Council António Costa.
On December 2, within the framework of the sixth Armenia–EU Partnership Council session, Armenia and the EU signed the Strategic Partnership Agenda, followed by a joint declaration.