December 23, 2025 - 11:06 AMT
Armenia has introduced new construction norms aimed at reducing the impact on ambient air quality, according to the Urban Development Committee.
The updated standards will soon be published on the platform and will take effect shortly, the Committee announced.
These new provisions call for more effective environmental protection measures during construction, based on the application of modern technologies across all project phases. Specifically, construction sites must implement emission control strategies such as dust suppression and the use of low-emission machinery and dust-reducing equipment.
The norms detail the conditions for using air purification systems, including dust collectors, suppression devices, and equipment that generates water mist. Additionally, the regulations require construction sites to be equipped with air quality monitoring instruments.
One of the provisions mandates that temporary roads within construction sites must be paved with concrete or other durable materials. Exposed soil surfaces must be covered with gravel to prevent dust from being generated by vehicles and wind.
The updated norms also include requirements for proper site arrangement, regular cleaning, the use of dust barriers and nets, and clear rules for transporting and storing construction materials.
By formally regulating dust and smoke control measures in construction norms, Armenia aims to mitigate the negative environmental impact of intensive construction activities both in Yerevan and across the country, helping reduce the sector’s contribution to air pollution.
The updated version of the “Organization of Construction Production” norms is part of the annual list of revised standards coordinated by the Urban Development Committee. It is also included in the Armenian Government’s decision on the “2025–2030 Comprehensive Program of Measures for Air Quality Protection.”