February 3, 2026 - 11:17 AMT
Three key resolutions are currently circulating in the U.S. Congress aimed at protecting Armenia’s security and demanding accountability from Azerbaijan for acts of genocide. The information was shared by Elizabeth Chouldjian, spokesperson for the Armenian National Committee of America (ANCA), according to Pastinfo.
“There can be no peace in Armenia without justice. If your counterpart is a state that continues to commit genocidal actions, claims Yerevan as Azerbaijani, and maintains troops on Armenian territory, lasting peace is impossible,” she said.
Chouldjian explained that the resolutions target several key goals: ending U.S. military assistance to Azerbaijan, expediting the release of Armenian prisoners of war, guaranteeing the right of return for the people of Artsakh, and exploring sanctions against Azerbaijan.
“These resolutions have bipartisan support from both Democrats and Republicans,” she noted.
A major recent development in this effort was a letter sent to the White House in August 2025, signed by over 80 members of Congress, demanding that the prisoner of war issue be prioritized in U.S.-Azerbaijan relations.
“The White House responded, agreeing that freeing Armenian POWs is a priority and affirmed that the issue of Artsakh’s right of return would continue to be advanced in the ongoing negotiations. We view this as a positive step, but the work continues,” Chouldjian stressed.
She added that current congressional work is focused around three core resolutions: ensuring Armenia’s security and preventing Azerbaijani aggression; protecting the right of return for the people of Artsakh; and strengthening Section 907 to restrict U.S. military aid to Azerbaijan. In parallel, another initiative under discussion involves integrating the Armenian Genocide into educational curricula.
“Our efforts will expand even further in the coming weeks,” Chouldjian concluded.
Asked whether recent years have made ANCA’s work more difficult, and whether the committee is facing an organized campaign against it, Chouldjian replied that attacks have always existed, but have intensified in recent years. She noted that with elections approaching in Armenia, these campaigns are likely to escalate.
“Election season in Armenia will bring attempts to attack the Dashnaktsutyun party, and this will be tied to intensifying campaigns against ANCA. But we’re very clear about the issues surrounding the so-called peace agenda with Azerbaijan, why we’re concerned, and despite the growing challenges, we’re continuing our work,” she said.