June 20, 2009 - 13:31 AMT
The United Nations is convening a three-day summit of world leaders from 24 to 26 June, 2009 at its New York Headquarters to assess the worst global economic downturn since the Great Depression. The aim is to identify emergency and long-term responses to mitigate the impact of the crisis, especially on vulnerable populations, and initiate a needed dialogue on the transformation of the international financial architecture, taking into account the needs and concerns of all Member States
The United Nations summit of world leaders in June was mandated at the Follow-up International Conference on Financing for Development, held in December 2008 in Doha, Qatar. "We have an historic opportunity —and a collective responsibility— to bring new stability and sustainability to the international economic financial order," said Miguel d'Escoto Brockmann presiding over UN General Assembly's 63rd session.