In a message addressed to participants of the 5th congress of the Armenian National Congress (ANC), Armenia’s first president Levon Ter-Petrosyan said that an opposition victory would lead to a “major overhaul” of the country.
“In my premonition, if the opposition wins the upcoming elections, our country will indeed undergo a capital overhaul,” he said, according to Panorama.am .
The message was read during the congress by Avetis Avagyan, a member of the party’s board.
Ter-Petrosyan wished the participants success and productive work in the run-up to the parliamentary elections, expressing hope for the desired result.
“I also appreciate the efforts you have made toward forming alliances,” Ter-Petrosyan said.
Earlier, Ter-Petrosyan said that the only figure capable of uniting the fragmented opposition is Samvel Karapetyan, the chairman of the Strong Armenia party.