The Wings of Unity party has officially been registered and will participate in the 2026 parliamentary elections, according to a statement on the party’s Facebook page.
“Our party’s electoral list will include candidates who share our values. Our principles and approaches are clear: justice, peace, rule of law, a transparent state, and rational decisions instead of populism.
We believe that complex problems require professional and thoughtful solutions, not slogans.
Even today, before the official start of the campaign, according to various sociological data, the party has already confidently surpassed the electoral threshold, and public trust continues to grow. For a political force whose main resource is not a large budget or administrative leverage, but truth and dignity, this is an honest and strong start.
Justice is coming. Join us. Together we will find rational solutions to all the problems facing our country,” the statement said.
On February 27, the Wings of Unity political initiative and the Hayakve national civic union signed a memorandum of cooperation, confirming their readiness to participate in the nationwide elections on June 7 with a unified front. However, in early April, it was announced that the cooperation had been terminated.