April 24, 2026 - 11:00 AMT
Armenia’s top leadership paid tribute to the victims of the Armenian Genocide at the Tsitsernakaberd Memorial Complex.
President Vahagn Khachaturyan, Prime Minister Nikol Pashinyan, and National Assembly Speaker Alen Simonyan laid wreaths at the memorial and placed flowers at the eternal flame.
Before the ceremony began, the national anthem of the Republic of Armenia was performed live at the memorial complex.
Ministers, members of parliament, foreign ambassadors accredited to Armenia, and other high-ranking officials then paid their respects to the memory of the victims.