April 30, 2026 - 16:10 AMT
“I expect all members of the European Political Community, yes, including the president of Ukraine,” Pashinyan said during a briefing, Aysor.am reports.
The 8th summit of the European Political Community will take place in Yerevan on May 4–5.
The EPC summit on May 4 will be followed by the first Armenia–European Union summit on May 5. Around 50 high-level delegations are expected to arrive in Armenia, including António Costa and Ursula von der Leyen.
A few days earlier, Zelensky visited Azerbaijan, where in Gabala he agreed with the Azerbaijani president to cooperate in the defense industry and proposed holding Russia–Ukraine negotiations in Azerbaijan.