May 22, 2026 - 14:37 AMT
A search is being conducted at the home of Martun Grigoryan, a member of the National Assembly’s “I Have Honor” faction, within the framework of criminal proceedings. The information was confirmed by Armenia’s Anti-Corruption Committee, according to Factor.am .
The agency has not yet provided further details or clarified within which criminal case the investigative actions are taking place.
Grigoryan was elected to the National Assembly through the national electoral list of the I Have Honor alliance. He is participating in the parliamentary elections scheduled for June 7 together with the Prosperous Armenia party and is included in the list’s seventh position.