Another cargo shipment from Russia to Armenia has been sent through Azerbaijan in transit mode.
On May 28, two railway wagons carrying 126 tons of carbamide fertilizer and one wagon carrying 67 tons of flour were dispatched from the Balajari station, APA reported.
According to the report, more than 28,000 tons of grain, over 4,000 tons of fertilizer, 133 tons of aluminum and 68 tons of buckwheat have so far been transported from Russia to Armenia through Azerbaijani territory.
In addition to transit shipments, petroleum products have also been exported from Azerbaijan to Armenia. To date, more than 10,000 tons of diesel fuel, 979 tons of AI-92 gasoline and 2,955 tons of AI-95 gasoline have been delivered from Azerbaijan to Armenia.