If the integrity of the elections is called into question and the results are found to have been falsified, it would be declared that a non-legitimate government has been formed, Edmon Marukyan, the prime ministerial candidate of the Bright Armenia Party, said while discussing possible post-election developments after casting his vote.
“If the objectivity of the elections is questioned and we determine that the results have been falsified, then, naturally, after the developments of the last eight years in Armenia, it will be declared that a non-legitimate government has been formed. I am optimistic and believe it will not come to that. We call on citizens to go to the polling stations,” he said, according to Panorama.am .
“Participation is high everywhere. I do not remember seeing lines like these. Political forces have succeeded in mobilizing people and bringing them to polling stations. My expectation is that political thought, political substance and parliamentarianism will return to Armenia’s parliament tonight,” he said.