June 27, 2009 - 01:12 AMT
One of the leading art critics of Iraly Dr., Professor of the Academy of Fine Arts in Naples Francesco Gallo visited Yerevan to carry out preparation works for the exhibition of Minas Avetisyan in Italy.
More than 100 works of the famous artist will be exposed in Roma, Naples, Venice, Florence, Francesco Gallo said.
"Purely Armenian culture will be exposed to Italians through the works of Minas Avetisyan. His works are examples of the modern art, in which the artist described the deep of the Armenian soul irrespectively of political pressures," Francesco Gallo said.
Saying that the art should be experienced directly, 'physically', not through books or films, Francesco Gallo stressed that the Italian society should be able to see and touch the Armenian art.
According to Francesco Gallo, Minas Avetisyan has been chosen to represent the Armenian art, since besides being a high value in the Armenian art, he is our contemporary.
Minas Avetisyan was born in the Jajur village(Akhuryan region of Armenia) on July 20 1928 in a farmer's family. He graduated from the Yerevan college of Terlemezian (1947-1952), Yerevan Art-Theatre Institute (1952-1954) and Leningrad Institute of art, sculpture and art architecture of Ilia Repin (1952-1954), where his teacher was Boris Johansson. Starting from 1960 he lived in Yerevan. On February 24 1975 Avetisyan died under uncertain conditions in a running-down accident in Yerevan.