June 26, 2026 - 18:49 AMT
The Against Everyone party has announced its dissolution. The announcement was made by party member Aram Kocharyan in a Facebook post.
"From the moment we announced our agenda seven months ago, we publicly outlined every step we would take under every possible scenario—whether we won or lost. Our proposal to citizens was as clear as possible, and we have done, and continue to do, exactly what we promised.
Yes, we failed to achieve our victory scenario. We lost. The votes citizens gave us were an assessment, both positive and negative, which we have accepted. We have drawn, and continue to draw, conclusions and are preparing for the next battle.
It is also important to note that the 21,000 votes received by 'Against Everyone' are being used exactly as promised when we sought those votes. If we win, we will do this; if we lose, we will do that. Show me another 'opposition' force that can make the same statement. You can't.
Everything else is simply political convulsions—claims that we stole votes from someone, took support away from someone else, or are someone's political project, and so on. I know that politics without political patrons, without stealing support, and without lying to people is unusual. I understand that. But people will have to get used to it—we are here to stay for a long time.
By the way, I would also like to remind everyone that we promised to continue our political activity if we lost—just not as Against Everyone," Kocharyan wrote.
The Against Everyone Democratic Party was founded on February 1, 2026. In the June 7, 2026 parliamentary elections, it received 21,467 votes, or 1.33% of the total, and failed to pass the threshold required to enter the National Assembly.