The Hyastan Alliance will not only vote against the proposed amendments to the Electoral Code but will also appeal to the Constitutional Court if they are adopted, the alliance's parliamentary secretary Artsvik Minasyan said. He rejected claims by lawmakers from the ruling faction that large numbers of Armenian citizens deliberately returned to the country ahead of the June 7 elections.
Presenting the draft amendments to the Electoral Code, the ruling party argued that the goal is to prevent citizens who do not reside in Armenia from influencing elections by traveling to the country solely to vote, according to Sputnik Armenia.
According to those figures, the difference between arrivals and departures in May and June this year amounted to only about 2,000 to 3,000 people. This contrasts with the government's claim that large numbers of Armenian citizens, particularly from Russia, had come to Armenia specifically to participate in the June 7 parliamentary elections.
"According to official NSS data, between May 25 and June 20, 2025, a total of 154,115 people entered Armenia using Armenian citizen or dual citizenship documents, while during the same period in 2026 the figure was 157,048. Exit figures also show 152,078 departures in 2026 and 149,074 in 2025. It is no coincidence that the ruling party speaks only about those arriving from Russia. It would be appropriate to mention those arriving from Europe as well. Moreover, it is not the case that everyone arriving from Russia voted against Civil Contract," Minasyan said.
The National Assembly has completed the first-reading debate on the proposed amendments to the Electoral Code. The bill was submitted under an expedited procedure, with the second reading and final vote scheduled to take place on the same day.