June 29, 2009 - 16:38 AMT
Systema AFC OJSC, the largest public diversified financial corporation in Russia and CIS, held an annual Shareholders' Meeting on June 27.
Directors' Boards was expanded from 10 people to 13. 3 new Directors were appointed into the Board: Systema AFC President Leonid Melamed, Sistema Shyam Teleservices' Directors' Board representative Radjiv Mehrotra. RA Ex-President Robert Kocharyan was appointed as an independent director of Systema AFC.
4 out of 13 positions in the Board of Directors are occupied by Independent Directors. Board Meeting also approved the annual report and accounting documents for 2008. A resolution not to pay off 2008 dividends was passed.
Systema AFC owns the following assets in Armenia: WiMax- Cornet Am operator, Mars Factory, as well as 3 Scientific Research Institutes.