June 30, 2009 - 17:33 AMT
PACE Resolution 1677 brings the curtain down on March 1, 2008 incidents and presidential elections in Armenia, Eurointegration NGO's chair Karen Bekaryan told a news conference in Yerevan. "The document should have summed up the results of previous PACE resolutions on Armenia and indicate further ways of implementing reforms in the country. Now Armenia has time to focus on their implementation," Armenian expert said.
In the meantime, the speaker noted that PACE resolution clearly emphasizes the importance of conducting transparent investigation into the 10 individuals' death circumstances, re-establishing the interim parliamentary committee and submitting to it the materials collected by the fact-finding group.
PACE's attitude to Armenia differed from the its approach to the situation in Moldova, Azerbaijan and Ukraine, the speaker said. "Such approach can be viewed from two angles: optimistic and pessimistic. The bad news is that PACE applies double standards in relation to Armenia. And the good news is that the more closely it follows the country the more it trusts it," Bekaryan said, adding that following the August war in South Ossetia, the West has focused on Armenia, searching a new partner in Caucasus.