June 30, 2009 - 19:27 AMT
"Saakashvili's visit to Armenia is not accidental," armenologist Aykazun Alvrtsyan told a news conference. According to him, the main purpose of the Georgian President Saakashvili's visit to Armenia is the search for a new strategic partner. The West no longer wants to support Georgia, while Azerbaijan and Turkey are more likely to create internal problems for Georgia, rather than support it. The relationship with Russia deteriorated after the Russian-Georgian war. "All steps of the Georgian President are conditioned by helplessness Tbilisi, currently under pressure from all sides," Aykazun Alvrtsyan said.
"Armenia and Georgia have never been strategic partners, we have had just "good relations", "Georgia has had strategic partnerships with Azerbaijan and Turkey, but never with Armenia. By visiting Armenia, the Georgian president wanted to show that such relations are possible," Mr. Alvrtsyan said.
"Georgia now has strained relations with Turkey and Azerbaijan. For each action related to these countries Georgia is striken back," he said.
In his opinion, Moscow is trying to isolate Tbilisi and show its helplessness, a good example of this purchase of gas from Azerbaijan. Georgia is now looking for a new way to communicate with outside world, and Armenia is the only convenient way to attain that goal.
Regarding awarding with Order of Honor Mikheil Saakashvili, Mr. Alvrtsyan noted that Russia had to show its displeasure. "In fact, Russia's strategic partner received its enemy, however there have not been official statements from Moscow. I noticed only one grave expression of Russian deputies which reflects mere illiteracy, " expert said. According to him, Armenia has already faced a similar reaction from Russia, when President Serzh Sargsyan, visited Georgia, but no deterioration in the Armenian-Russian relations has been recorded and on the contrary, relations have improved.