June 30, 2009 - 21:41 AMT
Cultural Institutions of Austria organization gifted 55 books on history and culture of Iran in Italian, German, French and Persian languages to Iranology Division of the National Academy of Sciences (NASA) Institute of Oriental Studies.
"This is not only relevant, interesting collection of books, but a new opportunity to establish links with Austrian scholars in Oriental studies," Ruben Safrastyan, director of the NASA Institute of Oriental Studies said.
"We will do our best to establish and deepen cooperation, the representative of Cultural Institutions of Austria Peter Schneider said.
Organization "Cultural institutions Austria implements various programs worldwide. Branches of the organization operate in Cairo (Egypt), Istanbul (Turkey), Tehran (Iran) and Kabul (Afghanistan).