July 1, 2009 - 17:01 AMT
On July 1, Editor-in-Chief of Haykakan Zhamanak newspaper Nikol Pashinyan, one of active participants of March 1 disorders, surrendered to law enforcement agencies. The activist was arrested and taken to "Yerevan-Kentron" penitentiary.
Earlier, Pashinyan had expressed his intention to come out of hiding and continue his struggle in prison.
Dissatisfied with the outcome of February 19, 2008 presidential elections, Armenian opposition started meetings the centre of Yerevan, under the leadership of first President Levon Ter-Petrosyan. On March 1-2, protest actions grew into disorders, resulting in the death of 10 individuals. Nikol Pashinyan was being searched by law enforcers.