July 1, 2009 - 18:08 AMT
"NRK conflict settlement issue has been on RA political forces' agenda for over 20 years. A positive solution to this issue will promote further strengthening of Armenia," RA Republican Party Leader Galust Sahakyan told a news conference.
When questioned by PanARMENIAN.Net reporter, if RA Parliament might accept opposition -initiated resolution on acknowledging the independence of Karabakh along with 7 liberated regions, registered as a security zone in NKR Constitution, Galust Sahakyan responded that Armenia doesn't need legal implementation of what actually belongs to it. "Opposition forces pose issues they will not be able to bear responsibility for," he noted.
Galust Sahakyan emphasized that the issue should be resolved diplomatically, and expressed an opinion that NKR conflict settlement will enter a more active phase after 2012. When asked if his forecast are linked to the nest parliamentary elections, Sahakyan replied that together with growing new generation of determined people, our generation will give final answers to all questions.