Armenian programmers to participate in Imagine Cup-2009 Contest in Cairo
On July 3-8, Cairo will host 149 teams participating in Imagine Cup-2009 Student Technology Competition Worldwide Finals.
Tech Squad Team, who became the winner of qualifying contest, will represent Armenia at Imagine Cup-2009. The winner will offer a program enabling to relieve the strain in hands after lengthy typing on keypad.
The Imagine Cup is an annual worldwide series of technology competitions focused around Microsoft technology. The competition has been running for over 7 years. Each year the World finals were being held in different countries. There are 9 different directions to compete with in the scope of Imagine Cup project. One out of nine directions, Software Design (SD) is executed on regional bases. The regional finalists are being promoted to the World Final. The rest 8 challenges are online competitions.
The competition challenges talented teams to develop inventive projects, by developing innovative software applications, offer practical applicability to the suggested issues and present real-world solutions to real-world problems.
This year, for the second time, SD was executed on regional basis in Armenia by Microsoft local office and in cooperation with Ministry of Economy of Armenia, Enterprise Incubator Foundation and CAPS project.