July 3, 2009 - 19:45 AMT
As of July 2009, Ameriabank's pure income comprised AMD 500 million, Ameriabank CJSC's General Director Artak Anesyan told a news conference in Yerevan. Despite certain difficulties caused by sharp fluctuations in currency exchange rate, the bank operates with a black he said.
As noted by General Director, bank assets have grown by 7%, comprising AMD 86 billion, instead of the AMD 80.9 billion recorded during the first quarter of 2009. Bank deposits have increased by 36%, and indexes are expected to record a 30% growth for the current year.
Ameriabank CJSC is an investment bank offering corporate, investment and various other services in the form of complex packages. The bank's strategic partner is Troika Dialogue, one of Russia's biggest investment-banking companies.