July 3, 2009 - 20:47 AMT
"An issue of prolongation of custody term for Nikol Pasihinyan is being reviewed today. PACE resolution, Armenian Delegation gave their votes for, stipulated for non-appliance of restraint measure in form of arrest towards those submitting themselves to authorities," ANC Press Secretary Arman Musinyan told a news conference today. According to him, authorities violate terms of the resolution they gave their votes for.
According to Musinyan, Editor-in-Chief of Haykakan Zhamanak newspaper, Nikol Pashinyan, March 1, 2008 events' participant, who surrendered himself to law enforcement agencies on July 1, mustn't be under arrest.