July 3, 2009 - 23:08 AMT
Armenia's ministry of education and science and School of Regent in Thailand signed an agreement in 2005 to organize contests every year, and the winners of the contest, 14 to 16 years students will study in Thai Regent School.
Thai Regent School offers scholarships covering up to 90 per cent of education cost, which is equal to 20 000 USD for each student.
Over the past 3 years, more than 62 Armenian students enrolled in Thai Regent School, this year 28 students won the contest: the participants passed an examination in mathematics and English, and interview with the founder of the school, Dr. Virachai Techavichit.
"The goal of our schools - to educate children, all children who received scholarships know that they must become exemplary for the society. I am confident they will become a new generation of leaders ", Dr. Virachai Techavichit said.
"I am so fascinated by Armenian students that I am ready to open an Armenian school in the UK even tomorrow," he said adding that the issue of opening of the School of Regents in Armenia is still discussed.
Thai Regent School is accredited by WES Ofsted inspection of UK, and is considered a full member of "Round Square".